Paulius Tumosa :: www.PauliusTumosa.lt

2012 m. balandžio 2 d., pirmadienis

SVARBIAUSIAS ŽMOGUS LIETUVIŠKOJE PIRTYJE – PIRTININKAS

Pastaruoju metu suaktyvėjo domėjimasis tradicine lietuviška pirtimi. Lietuvoje daugėja žmonių, kurie bent kartą per savaitę lankosi pirtyje. Tai tampa malonia tradicija, žmonės renkasi pirtį kaip savotišką laisvalaikio praleidimo vietą, kurioje bendrauja su draugais ir tuo pačiu rūpinasi savo sveikata. Džiugina ir tas faktas, kad atsisakoma alkoholinių gėrimų, stalų, kurie lūžta nuo gausių vaišių ir gėrimų. Pirmumas atiduodamas specialioms žolelių arbatoms, arba tiesiog paprastam vandeniui, kuris geriausiai gaivina pirtyje.


Pirtininkas Aridas Pabedinskas tikina, kad lietuviai pirtyje bando atsipalaiduoti ir atgauti jėgas. „Galima drąsiai teigti, kad spartaus gyvenimo tempo išvarginti žmonės ieško greito ir efektyvaus būdo atsatyti savo organizmą, sumažinti streso poveikį“, – sako jis.

Kiekvienoje šalyje pirtis turi savo tradicijas, kurios su laiku kinta ir prisitaiko prie laikmečio tradicijų ir poreikių. Vakarų Europos valstybėse mums įprastą pirtį būtų sunku surasti. Dominuoja SPA centrai, kurie savo asortimente irgi turi pirtis, jas naudoja kaip priemonę žmogaus kūnui sušildyti prieš pagrindines procedūras, dėl kurių žmonės ir ateina į šiuos kompleksus. Tokių SPA kompleksų gausu ir Lietuvoje, jie turi savo gerbėjų ratą. Tačiau lietuviai turi ir tradicines pirtis, kurios labai skiriasi nuo pirčių, įrengtų vandens parkuose, prie masažo salonų ar sporto kompleksuose.

Koks pagrindinis skirtumas, suteikiantis mūsų tradicinei pirčiai išskirtinumą, vertą pagarbos ir leidžiančią garsinti Lietuvą pasaulyje? Galima įvardinti bent keletą svarbių momentų. Pirties žinovas A. Pabedinskas teigia: „Pirmiausia, mano nuomone, lietuvišką pirtį išskiria gausus įvairių augalų naudojimas pirties procedūrose. Augalus, vaistažoles naudojame ruošiant arbatas, įvairias kaukes veido ir viso kūno odos priežiūrai. Vantas ruošiame iš gausybės augalų, beveik visų mūsų kraštuose augančių medžių. Tai unikali patirtis, kuri nuoširdžiai žavi mūsų svečius iš Vakarų, besilankančius kaimo pirtyse“.

Būtina paminėti ir lietuviškos pirties įrengimo išskirtinumą. Originalios krosnys, patogūs ir praktiški gultai, atskiros patalpos įvairių procedūrų atlikimui. Visa tai leidžia atsiplaiduoti ir mėgautis pirties malonumais.

Tačiau lieka nepaminėtas ir nepelnytai visų užmirštas svarbiausias žmogus pirtyje – pirtininkas. Be jo būtų sunku išskirti lietuvišką pirtį iš gausybės pasaulyje egzistuojančių pirčių. Pirtininkas yra unikalus žmogus. Jis suteikia pirčiai išskirtinumą, jo energija jaučiama visoje pirtyje. „Pirtininkas turi mokėti panaudoti augalus ir vaistažoles, išmanyti masažo paslaptis. O svarbiausia – mokėti profesionaliai vanoti. Įvaldyti vanojimo paslaptis reikia labai daug laiko ir žinių. Teisingas vanojimas daugeliui palieka neišdildomą įspūdį ir iš esmės pakeičia neigiamą nusistatymą pirties atžvilgiu. Juk ne paslaptis, kad daugelis neturi supratimo kaip teisingai reikia vanoti, kokia vanta vanoti vyrą , moterį ar vaiką“, – tikina A. Pabedinskas.

Tam, kad pirtis netaptų priešu reikia žinoti ir kokie pavojai tyko šioje malonioje aplinkoje. Jeigu žmogus turi dvejonių dėl savo sveikatos, privalu pasitarti su savo gydytoju ir atsižvelgiant į patarimus pasirinkti tik jam tinkamą pirties režimą. Juk kiekvienas žmogus gali pasirinkti į kokią pirtį jis nori vaikščioti.

„Savo praktikoje turėjau atvejį kai pirtyje lankėsi vyras su širdies stimuliatoriumi, žinodamas savo organizmo galimybes jis jautėsi puikiai ir buvo aktyvus dalyvis. Būtina atkreipti dėmesį, kad žmonėms su aukštu kraujospūdžiu reikia vengti kontrastinių procedūrų, kurių metu staigiai į šaltą vandenį panardinamas visas kūnas. Kaip alternatyvą galima naudoti saikingą atskirų kūno dalių apipylimą. Tokiais atvejai, aš šaltu vandeniu apipilu tik rankas arba kojas. Tokios procedūros neturėtų sukelti didelės organizmo apkrovos“, – sako A. Pabendinskas.

Kelionės po svečias šalis atneša ir daugiau naujovių. Paskutiniu metu jau nieko nestebina į pirtį einantys žmonės be maudymosi kostiumėlių, glaudžių. Su vis labiau plintančiomis nudizmo idėjomis, daugėja ir žmonių, kurie ir į pirtis eina nuogi. Tie kas pajuto malonumą mėgautis pirties procedūromis nuogu kūnu, nevaržomu drabužių, jau nebegali į pirtį ateiti su sintetiniais rūbais.

„Daugelis procedūrų, atliekamų pirtyje, efektyviai gali būti atliktos tik ant nuogo kūno. Būtų sudėtinga kalbėti apie kokybišką vanojimą, kai odą dengia sintetiniai audiniai. Juk vantos lapai turi liesti mūsų odą. Tas pats pasakytina ir apie įvairių rūšių odos pilingą. Tiems, kas varžosi apsinuoginti, nebūtina nuogam vaikščioti po pirties patalpas, galima tiesiog prisidengti paklode ar specialiu pirties rankšluosčiu. O jeigu į pirtį eini su artimais draugais, kuriais gali pasitikėti, tokių problemų tiesiog nelieka. Juk visada galima pasirinkti tinkamą kompaniją ir mėgautis pirties malonumais taip, kaip tau labiausiai patinka“, – šypsosi pirties profesionalas Aridas Pabedinskas.


© Paulius Tumosa | 2012.03 Bernardinai.lt

2 komentarai:

  1. Lankausi spa kaune dažnai, mėgstu pirtis, bet galiu pasakyti, kad tradicinė pirtis kaime — kažkas nuostabaus. Nepalyginami dalykai.

    AtsakytiPanaikinti
  2. Man irgi pirtis yra visiškas džiaugsmas kūnui ir sielai.. Neatsisakydavau ankščiau nė vieno pakvietimo, o dabar, kai turiu savo kieme, kuriam praktiškai kiekvieną savaitgalį, jei veikla leidžia. Pirties fanatikams dabar daug išeičių, ir į namus įsirengti, ir lauke pasistatyti. Turiu gražuolę pirtelę bačką, ne tik fainai sėdėti, bet ir gražu pažiūrėti.

    AtsakytiPanaikinti