Paulius Tumosa :: www.PauliusTumosa.lt

2010 m. gruodžio 8 d., trečiadienis

KELIŲ EISMO TAISYKLIŲ PAŽEIDĖJAI JAUČIASI REKETUOJAMI. PART II


2010 m. gegužę rašiau, kad pažeidę automobilių statymo taisykles vilniečiai (tikiu ir kitų miestų gyventojai) jaučiasi reketuojami SĮ "Susisiekimo Paslaugos" darbuotojų ir juos lydinčių policininkų. Nors po straipsnio, kurį išspausdino kone pagrindiniai šalies interneto portalai, tačiau situacija praėjus daugiau nei pusmečiui visiškai nepasikeitė.

Štai neseniai teko matyti prie Seimo tokį incidentą: Gynėjų g. vidury baltos dienos stovi "Susisiekimo Paslaugų" automobilis #ANZ 597. Šalia - kitas automobilis su užblokuotais ratais. Jokio raštelio nėra. Policininkas kartu su "Susisiekimo Paslaugų" darbuotoju rūko (cigaretę pastarasis meta ant žemės). Taip lūkuriuoja 20 min. Vėliau policininkas nueina į "Susisiekimo Paslaugų" automobilį. Sėdi. Prieinu aš, prisistatau ir paklausiu, kodėl nieko nedarote su šiuo automobiliu? Kodėl nerašote raudonojo baudos lapelio? Policininkas paima protokolus, tušinuką ir sako man: "Štai, ką tik pradėjau rašyti. Nespėju". Melas. Akivaizdus melas! Jei ne aš, tai jis nebūtų rašęs.

Po to "Susisiekimo Paslaugų" darbuotojas skuba užblokuoti visus pažeidėjus. Kodėl jis tai nedarė vos tik atvykęs? Kodėl lūkuriavo, vaikščiojo ir sėdėjo automobilyje? Prašomas prisistatyti pareigūnas atsisakė tai padaryti. Užsidarė langą. Lyg pats pripažindamas, kad laukia pažeidėjo, kad paimtų kyšį. Jo veide aiškiai buvo matyti pamišimas, išraudonavo.

Kiek dar tokių pareigūnų, imančių kyšius, galima tik įsivaizduoti. Vieša paslaptis, tačiau su tuo niekas nekovoja.

"Susisiekimo Paslaugų" miesto eismo departamento vadovė Daiva Kaminskaitė mane tikino, kad pati labai norėtų, jog būtų pakeista baudos skyrimo tvarka. Jos manymu Lietuvoje reiketų įdiegti Vakaruose esančią tvarką, kai atvykęs policininkas nufotografuoja pažeidėja ir išvyksta. Žinoma, ir tada pareigūnas gali laukti pažeidėjo, kad nebūtų fotografuojamas, tačiau galbūt tokių valstybės tarnyboje dirbančių nusikaltėlių jau būtų mažiau.

D. Kaminskaitė man teigė: "Kodėl situacija nesikeičia?, turbūt būtų galima atsakyti ir taip – kol bus nesąžiningų vairuotojų, tol bus ir nesąžiningų pareigūnų. SĮ 'Susisiekimo paslaugos' darbuotojas atlieka techninį darbą, o sprendimo priėmimo, dokumentų įforminimo teisę įstatymų nustatyta tvarka turi tik policijos pareigūnas, nešantis atsakomybę už teisingą įforminimą".

"Kitose šalyse automobilių statymo tvarkos pažeidimai fiksuojami kitais būdais – daugelyje šalių nenaudojamas ir fotografavimas, tiesiog pareigūnas, užfiksavęs pažeidimą, pažeidimo vietoje surašo 'baudos kvitą' ir palieka jį už automobilio valytuvo, o jį radęs vairuotojas privalo nedelsiant sumokėti nurodyto dydžio baudą. Tačiau šiose šalyse tai yra reglamentuota šių šalių įstatymuose, o Lietuvos Respublikos teisės aktai, nustatantys atsakomybę už automobilių statymo tvarkos pažeidimų padarymą, numato automobilių važiuoklių blokavimą. Situacija išties pasikeistų, jei būtų pakeisti atitinkami teisės aktai, pradedant Administracinių teisės pažeidimų kodeksu, kurio pakeitimo projektai atitinkamoms institucijoms teikiami eilę metų, tačiau taip ir nepriimami dėl nesuprantamų priežasčių".

Beje, gegužės 29 d. straipsnyje "KELIŲ EISMO TAISYKLIŲ PAŽEIDĖJAI JAUČIASI REKETUOJAMI" minėtas "Susisiekimo Paslaugų" darbuotojas nebedirba iškart po straipsnio internete atlikus patikrinimą.

Šį kartą policininkas išsisuko. Nėra įrodymų.... Gaila, kad tuomet nebuvau pasiėmęs savo darbo priemonių - fotoaparatu su HDTV kamera. Policijos komisaras Ramūnas Matonis skėsčioja rankomis: "Pareigūnai tai neigia, o kažkokių konkrečių faktų nėra.
Viena pusė sako vieną, kita - kitą. Kitų įrodymų mes neturime".

"Policijos vadovybė atkreipia dėmesį, kad norint visiškai sutvarkyti šią sritį, būtina keisti teisės aktus, kurie leistų už tokį pažeidima automatioškai bausti teransporto priemonės savininką (nufotogrfavus automobilį, savininkui būtų išsiųstas pranešimas apie paskirtą baudą). Tokie policijos siūlymai jau seniai yra pateikti Vidaus reikalų ministerijai", - toliau tikina R. Matonis. Ar teisės aktai turėtų tarnauti piliečiui, ar mes - teisės aktams. Panašu, kad antrasis variantas Lietuvoje. Pakeisti teisės aktus mūsų šalyje tai milžiniškas darbas. Pasakius "reikėtų pakeisti teisės aktus" atrodo lyg tai yra išsisukinėjimas, tingėjimas net, kažkas neįmanomo.

Vilniaus policijos vadovybė lapkritį susitiko su SĮ “Susisiekimo Paslaugos” vadovais ir aptarė galimybę pereiti prie pažeidėjų fotografavimo, atsisakant blokavimo. Jau artimiausiu metu planuojama “paleisti” bandomąjį ekipažą, o vėliau palaipsniui pereiti prie nuolatinių tokių ekipažų. Ar tai nebus dar vienas amžiaus projektas Vilniaus mieste? Turime tokius jau kelis - stadionas, elektroninis bilietas, VEKS....

Komentarų nėra:

Rašyti komentarą